Sprawy karne / Oszustwo
Art. 286 Kodeksu karnego (oszustwo)
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Na czym polega przestępstwo oszustwa?
Oszustwo to w myśl przepisów kodeksu karnego motywowane celem korzyści majątkowej doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzenie jej w błąd albo wyzyskanie błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranej czynności.
Ad. 1. Wprowadzenie w błąd to inaczej podjęcie działań wytwarzających w świadomości pokrzywdzonego nieprawdziwy obraz rzeczywistości. Zachowanie sprawcy może polegać nie tylko na działaniu (podanie nieprawdziwych informacji), ale także na zaniechaniu (zatajeniu pewnych okoliczności).
Ad. 2 Sprawca wyzyskuje błąd, gdy wie o błędnym przekonaniu pokrzywdzonego co do określonych faktów, ale nie czyni nic, by go z tego błędu wyprowadzić.
Ad. 3 Wykorzystanie niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania polega na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem osoby, która nie jest w stanie zrozumieć skutków podejmowanej decyzji przykładowo z powodu wieku, upośledzenia, odurzenia alkoholowego lub braku znajomości języka.
Jak kara grozi za oszustwo?
Za przestępstwo oszustwa grozi kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.
Uwaga! Jeżeli przestępstwo zostało popełnione na szkodę osoby najbliższej ściganie następuje na jej wniosek.
Oprócz podstawowego typu oszustwa z art. 286 kk, coraz powszechniejsze stają się jego formy szczególne, tj.:
-
oszustwo ubezpieczeniowe (art. 298 kk)
-
kredytowe (art. 297 kk)
-
komputerowe (art. 287 kk)
Oszustwo należy odróżnić od innych przestępstw polegających na zaborze cudzej rzeczy, a mianowicie rozboju, przywłaszczenia i kradzieży.